Sortiment rostlin v
kompozici Libosadu
Jedním z hlavních unikátních motivů kompozičního řešení Libosadu je časová působnost rostlin. Postupně lze procházet jeho částmi zaměřenými na jarní, letní, podzimní až zimní účinnost rostlin (prostřednictvím jejich kvetení, působnosti plodů, vůně, vybarvení listí atp.). Je zde tak zhmotněna mentální mapa, která umožní studentům lepší zapamatování a uvědomění si časové následnosti působení dřevin („Aha, pustoryly jsou dále od vstupu než lísky, kvetou tedy později…“).
V arboretu je tak výjimečně dobře viditelná časová posloupnost kvetení či barevných změn olistění různých druhů rostlin, ale také postupný vývoj Libosadu jako celku. Jsou zde zastoupena i další důležitá témata využitelná ve výuce studentů i v práci architektů např. ukázka velmi perspektivních půdopokryvných rostlin, dřeviny s texturní variabilitou olistění apod.
„Studenti by zde měli pochopit, že kompozice zahradní a krajinářské architektury je časově dynamická v krátkodobém i dlouhodobém měřítku. Liší se tak od architektury staveb, pro niž je naopak typický moment stability.“ / prof. Jiří Mareček
Všechna zmíněná témata propojují a sjednocují velké trávníkové plochy. Výsadby dřevin jsou v nich záměrně umisťovány tak, aby byly z více stran přístupné (k usnadnění pozorování a popisu dřevin) a současně, aby byly zachovány hlavní komponované průhledy.
Texty: Ing. Jana Halamová, Ph.D., Ing. Lucie Miovská, Ph.D., prof. Ing. Jiří Mareček, CSc.,
Fotografie: Ing. Lucie Miovská, Ph.D., Ing. Jana Halamová, Ph.D., fotografie z dronu Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D.